2018-04-11

Turniej debat oksfordzkich IPN

26 marca odbyła się całodniowa lubelska edycja Turnieju debat oksfordzkich IPN, w którym nasza drużyna zajęła II miejsce.

Biskupiak reprezentowała drużyna z klasy IIC. Uczniowie najpierw uczestniczyli w cyklu wykładów w Instytucie Pamięci Narodowej oraz warsztatach z formuły debaty oksfordzkiej. Po zakończeniu cyklu przygotowań przygotowujące się drużyny potykały się w turnieju na Wydziale Humanistycznym UMCS.

Turniej podzielony był na trzy etapy. Najpierw każda drużyna debatowała dwukrotnie na wylosowane tematy. W tej części drużynie Biskupiaka przypadło debatować na temat aktu 5 listopada i jego znaczeniu dla odzyskania niepodległości, oraz na temat emancypacji kobiet w PRL. Obydwie debaty Biskupiak wygrał w cuglach. Przyszedł czas na półfinał. Tu debata na temat: II RP była krajem sukcesu gospodarczego, okazała się wyrównana i niezwykle zacięta. Trafna argumentacja historyczna przechyliła szalę zwycięstwa na rzecz naszej drużyny. Finałowa teza brzmiała: Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku tylko dzięki korzystnej sytuacji międzynarodowej. Nasza drużyna występowała przeciwko tezie. Mimo wielu trafnych argumentów i umiejętnej retoryki, zdaniem jury, o włos lepsza była strona argumentująca za tezą.

Serdecznie gratulujemy wiedzy i zdolności retorycznych!

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.