2018-10-27

Wymiana uczniowska z Bielefeld

W dniach 22 -29 września nasza szkoła brała ja co roku udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży z Marienschule w Bielefeld. Z niepokojem wyczekiwaliśmy sobotniego wieczoru, kiedy mieli przybyć goście z Niemiec. Mimo obaw dotyczących porozumiewania się, szybko nawiązaliśmy dobry kontakt. W niedzielę spotkaliśmy się na wspólnej Mszy Świętej w Archikatedrze Lubelskiej.

Podczas następnych dni wspólnie podejmowaliśmy tematy związane z historią Polski, odzyskaniem jej niepodległości i pierwszą wojną światową wykonując prezentacje w wymieszanych narodowościowo grupach. Zwiedziliśmy również muzeum na Majdanku, co było dla nas czasem refleksji. Jednak udział w wymianie to nie tylko nauka, ale też integracja, wspólne spędzanie czasu. Wrotki, kręgle, zabawy, tańce na szkolnej auli czy kosztowanie polskich specjałów to zaledwie kilka z wielu atrakcji, których mieliśmy okazję doświadczyć. Po czterech dniach pobytu w Lublinie zwiedziliśmy Przemyśl i Kraków. W sobotę rano z wielkim smutkiem odprowadziliśmy nowych przyjaciół na peron. Nie obyło się bez łez i wzruszeń. Choć wymiana dobiegła końca, mamy nadzieję na utrzymanie kontaktu i ponowne spotkanie za rok.

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.