2018-11-07

Pamiętając o zmarłych

Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych odwiedziliśmy pobliskie groby i miejsca pamięci związane z dawnymi pracownikami i wychowankami Biskupiaka. Tym razem nasze wyjście powiązane było z rocznicą 25-lecia odrodzonej szkoły. Wspólnie z klasą I C zapaliliśmy znicz w miejscu straceń ofiar niemieckiego nazizmu, gdzie rozstrzelany został ks. Michał Niechaj – prefekt przedwojennego Biskupiaka.  Wspomnieliśmy też postać ks. majora Stanisława Kontka, który był wychowankiem i nauczycielem historii przed II wojną światową. Jako kapelan wojskowy zginął on śmiercią tragiczną w Katyniu w 1940 roku z rąk bolszewickich oprawców.

Następnie całą grupą udaliśmy się na pobliski cmentarz na Kalinowszczyźnie, gdzie nawiedziliśmy miejsca pochówku nauczycieli odrodzonej już szkoły: Ś.P Beaty Sikory – nauczycielki historii i Teresy Lato – nauczycielki wychowania fizycznego. Obie panie pracowały w naszej szkole przez wiele lat od chwili jej reaktywacji w 1993 roku. Po krótkiej modlitwie i chwili refleksji udaliśmy się na ostatnie miejsce naszej wędrówki – cmentarz przy ul. Unickiej, gdzie pochowany został ks. Michał Słowikowski, wieloletni dyrektor i świadek likwidacji dawnego Biskupiaka w 1962 roku. Tam również młodzież miała okazję wysłuchać krótkiej prelekcji na temat jego zasług dla naszej społeczności. I tradycyjnie też w tym miejscu kończymy modlitwą naszą wędrówkę pamięci, licząc na jej kontynuację w przyszłych latach…

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.