2018-12-20

Żołnierze Niezłomni – Major Hieronim Dekutowski

W piątek 14 grudnia 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z kombatantami, żołnierzami oddziału majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", organizowanego z okazji wydania przez Narodowy Bank Polski monety okolicznościowej ku czci tego bohatera. W Instytucie Pamięci Narodowej uczniowie mieli okazję poznać wyniki prac poszukiwawczych prowadzonych na "Łączce" na Warszawskich Powązkach czy posłuchać opowieści pułkownika Mariana Pawełczaka ps. "Morwa" - ostatniego mieszkającego w Lublinie "Zaporczyka". 

Uczestniczyli również w prezentacji książki autorstwa Pawła Skroka poświęconej Hieronimowi Dekutowskiemu z niepublikowanymi dotąd zdjęciami "Zapory", którą każdy uczestnik mógł otrzymać w prezencie z dedykacją autora. Na koniec odbył się poczęstunek, który był okazją do indywidualnych rozmów z gośćmi, przybyłymi do IPN. Dla młodych ludzi osobiste spotkanie ze świadkami dawnych wydarzeń było niezwykle budującym i ciekawym doświadczeniem. Nasza szkoła została również zaproszona na następne spotkania organizowane przez lubelski oddział IPN

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.