2019-01-25

Edukacyjna Wartość Dodana (2016-2018) [czytaj więcej...]

Instytut Badań Edukacyjnych opublikował wskaźniki maturalne EWD za lata 2016-2018. EWD pozwala określić wkład szkoły w wyniki nauczania. Należy pamiętać, że wyniki nauczania w np. w liceum zależą od wielu czynników niezależnych od samej szkoły, w której uczył się absolwent, ale w dużej mierze od wcześniejszych etapów edukacyjnych (gimnazjum). Porównanie potencjału uczniów po zakończeniu III etapu edukacyjnego (początek nauki w liceum) z wynikami egzaminu maturalnego pozwala określić m. in. czy szkoła ponadgimnazjalna w pełni wykorzystała potencjał uczniów.

 

Szczegółowe informacje na stronie: http://ewd.edu.pl/wskazniki/matura/witamy/

Poniżej prezentujemy graficzną interpretację EWD dla naszej szkoły:

 

Wskaźniki obliczone na podstawie danych egzaminacyjnych z lat 2016-2018
Polski

 

Matematyka:

 

Przedmioty humanistyczne:

 

Wskaźniki obliczone na podstawie danych egzaminacyjnych z lat 2016-2018

 Przedmioty matematyczno-przyrodnicze:

 

 

Jak odczytać zamieszczone wykresy EWD?

 

    Położenie szkoły przedstawione jest za pomocą kolorowej elipsy. Im ta elipsa jest mniejsza w porównaniu z innymi szkołami (porównaj inne szkoły: www. ewd.edu.pl), tym pewność szacowania jest wyższa (czyli im mniejsza elipsa, tym więcej w szkole jest maturzystów i wynik jest wiarygodniejszy).

 

Pozycja Biskupiaka znajduje się w pierwszej ćwiartce układu współrzędnych (prawa górna ćwiartka) – szkoła sukcesu.

 

Co to oznacza dla naszego Liceum?

 

  1. Ponieważ elipsa leży nad osią poziomą – nazwijmy ją OX (im wyżej tej osi, tym lepiej) oznacza to, że posiadamy dodatnią wartość EWD – XXI LO charakteryzuje się ponadprzeciętną efektywnością nauczania (możliwości ucznia i jego potencjał edukacyjny nie został zmarnowany).

 

  1. Kolorowa elipsa przesunięta jest na prawo od osi pionowej OY (im bardziej w prawo, tym wyższe wyniki matury), wiec XXI LO osiąga ponadprzeciętne wyniki egzaminu maturalnego z języka polskiego, przedmiotów humanistycznych, przyrodniczych i matematyki.

 

 

Przygotował P. Putowski

 

Czym jest EWD?

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.