2019-03-01

Biskupiak na Azorach

W dniach 8-15 lutego grupa uczniów pod opieką Pani Małgorzaty Zimnej i Pana Kamila Szczęcha odbyła wycieczkę po słonecznej Portugalii. Trasa liczyła ponad 8000 km. Po wylocie z modlińskiego lotniska wylądowaliśmy w Lizbonie. Msza święta w sanktuarium w Fatimie była niezwykle głębokim przeżyciem duchowym. W Lizbonie zobaczyliśmy kolekcję dzieł sztuki w muzeum Gulbenkiana, podziwialiśmy zabudowania najstarszej dzielnicy stolicy Portugalii – Alfamy oraz spacerowaliśmy po Belém, skąd wyruszali w podbój świata wielcy portugalscy żeglarze. Dowiedzieliśmy się także, że w pobliskiej wieży (Torre de Belém) więziony był generał Józef Bem.

W niedzielny poranek odlecieliśmy na wyspę São Miguel – główny cel naszego wyjazdu. Tam zobaczyliśmy jak powstaje herbata oraz zaczerpnęliśmy wiedzy nt. uprawy ananasów azorskich. Ku naszej ciekawości w miejscowym parku Antonio Borges zobaczyliśmy egzotyczne gatunki roślin, a więc strelicję królewską, fikusa, palmy kokosowe czy bambusa. Lekcją geografii były dla nas interesujące formy skalne powstałe w wyniku spływającej lawy pod powierzchnią ziemi w Gruta do Carvão. Wypoczywaliśmy czynnie, zdobywaliśmy szczyty, wspinaliśmy się po kalderach wulkanicznych a po trudzie wycieczki regenerowaliśmy siły w gorących źródłach. Na własne oczy widzieliśmy ich praktyczne wykorzystanie w kuchni portugalskiej. Zarówno Ponta Delgada – stolica wysp azorskich, jak i okoliczne miejscowości ukazały nam zapierające dech w piersiach widoki na kaldery wulkaniczne wypełnione jeziorami.

Wypoczęci, z żalem opuściliśmy piękne Azory i wróciliśmy do oczekującej azorskiej wiosny Polski.

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.